Projektowanie UX

W dzisiejszych czasach konkurencja w jakiejkolwiek branży stoi na niespotykanym wcześniej poziomie. Obecnie nawet najmniejsze detale mogą sprawić, że nasz potencjalny klient zdecyduje się właśnie na oferowany przez nas produkt lub usługę.

Ze względu na stale rosnące zainteresowanie rynkiem e-commerce w Polsce, należy szukać malutkich przewag w wielu obszarach. Paradoksalnie nie tylko w kwestiach technicznych, ale przede wszystkim w budowaniu pozytywnych doświadczeń użytkownika.

Co robimy w ramach UX Design?

Warsztaty Discovery

Kreujemy nowe rozwiązania poparte badaniami i analityką

Warsztaty Discovery

Kreujemy nowe rozwiązania poparte badaniami i analityką
Zobacz więcej

Badania UX i analityka

Lubimy dane - badamy i analizujemy dla dobra Twoich użytkowników

Badania UX i analityka

Lubimy dane - badamy i analizujemy dla dobra Twoich użytkowników
Zobacz więcej

Czym jest projektowanie UX?

Projektowanie UX należy do najistotniejszych kwestii przy stawianiu pierwszych kroków w biznesie online. Samo UX to skrót od angielskiego user experience, czyli doświadczenia użytkownika. I właśnie zadbanie o nie jest naszym głównym zadaniem, zanim jeszcze wpiszemy pierwszą linijkę kodu. Pewnego rodzaju przewidywanie doznań, które nasz użytkownik może doświadczyć w trakcie odwiedzania naszej strony pozwala na łatwiejsze dostosowanie strony do jego potrzeb. Kluczem jest znalezienie złotego środka pomiędzy tym, a zrealizowaniem naszych celów biznesowych.

Jeżeli widzisz podobieństwo między user experience, a psychologią – gratulujemy bystrego oka. Projektowanie UX, chociaż obecnie kojarzy się przede wszystkim z przestrzenią online, paradoksalnie nie wymaga ogromnej wiedzy programistycznej. Wejście do podświadomości naszej grupy docelowej stanowi najważniejszy element pracy UX designera. Posiadając dane na temat osób odwiedzających naszą stronę, możemy założyć ich zachowania na przyszłość. W bardzo dużym uproszczeniu – jeżeli najwięcej użytkowników mieści się w granicach 18-24 lat i są to kobiety, to warto zastanowić się nad stonowanymi, jasnymi barwami i dużą liczbą grafik i nagłówków. Jeżeli jednak docelowo chcemy przyciągnąć osoby starsze, wówczas większy porządek oraz mniejsza liczba animacji i zdjęć będzie wskazana. Połączenie psychologii emocjonalnej z twardymi danymi statystycznymi daje nam ogromną przewagę w przewidywaniu działań osób po drugiej stronie monitora, dzięki czemu jesteśmy w stanie zadowolić swoich potencjalnych klientów.

Nie masz wizji? Zbadamy Twój problem i rozwiążemy go

zdjęcie właściciela

Karol Dobrakowski

Founder & Key Account Manager
karol@bananaconda.pl
(+48) 506 669 183

Dlaczego User Experience jest tak ważny?

Doświadczenie użytkownika to element biznesu, który może przyczynić się do powstania lub złamania Twojej firmy.

Jak poprawić użyteczność witryny i zapewnić klientom lepsze wrażenia z użytkowania?

UX - projektowanie ścieżek dla użytkowników

Odejdźmy na chwilę od świata cyfrowego i cofnijmy się o kilkanaście lat. Wyobraźcie sobie sytuację, w której jesteście właścicielami osiedlowego warzywniaka. Macie w miarę dokładne dane na temat sprzedaży swoich produktów. Okazuje się, że klienci z samego rana najchętniej kupują pomidory i ogórki, a w późniejszych godzinach szukają sałaty oraz roślin strączkowych. W Waszym interesie jest oczywiście jak największy zysk. Jako właściciele sklepu robicie wszystko, aby pomidory oraz ogórki były wyeksponowane rano. Dzięki temu, posiadając te same produkty, możesz zwiększyć swoją sprzedaż poprzez wzrost liczby zadowolonych klientów.

Właśnie tak wygląda kreowanie pozytywnych doświadczeń klientów, czyli UX. Projektowanie stron internetowych oczywiście wymaga znacznie większej wiedzy technicznej, niż przełożenie kilku koszyków z pomidorami. W gruncie rzeczy zdajemy sobie jednak sprawę, że w obydwu przypadkach chodzi o podkreślenie największych zalet. Zanim jeszcze rozpoczniemy tworzenie strony pod kątem technicznym, siadamy z klientem z kartką papieru i wypisujemy najważniejsze założenia strony. Cel, grupa docelowa, najważniejsze produkty, wyeksponowanie potencjalnych reklamodawców, pasek menu – to zaledwie wierzchołek góry lodowej, z jaką zmaga się każda osoba związana z UX. Projektowanie stron pod kątem kreowania doświadczeń oznacza przygotowanie się na wszystkie, nawet najbardziej absurdalne scenariusze. Szczególnie ma to miejsce na stronach, przy których celem jest dokonanie transakcji przez użytkownika. Niezależnie od posiadanej przez nas strony, musimy bardzo uważnie podchodzić do projektowania pozytywnych doświadczeń dla osób odwiedzających naszą witrynę.

Projektowanie UX

Nasze realizacje

Czas płynie szybko, a z nim kolejne realizacje. Zobacz co przygotowaliśmy dla naszych klientów. 

Zaufali nam
i nie zawiedli się

Jak wygląda proces projektowania UX?

User Experience Design

1. Konsultacje i plan działania

Rozmawiamy o tym, z jakimi problemami boryka się Twoja witryna. Następnie planujemy działania.

2. Badania UX lub analityka

Jeśli posiadasz już zebrane dane rozpoczynamy od ich analizy. W innym przypadku realizujemy badania UX.

3. Raportowanie

Po zrealizowaniu badań otrzymujesz obszerny raport z naszymi wnioskami dotyczącymi Twojej witryny WWW.

4. Projektowanie UX

Uwzględniając wyniki raportu możemy przygotować prototyp udoskonalonego rozwiązania.

Projektujemy UX dla:

Przykłady UX w projektowaniu witryn internetowych

Słowo „cel” już kilkakrotnie pojawiało się w tym tekście. Jeżeli zabieramy się za UX w projektowaniu witryn internetowych, to musimy mieć wyznaczone najważniejsze kamienie milowe, do których chcemy dążyć. Każdy właściciel portalu chce generować zyski, jednak nie każdy chce to zrobić w ten sam sposób.

Projektowanie UX dla e-commerce

Nietrudno się domyślić, w jaki sposób sklepy internetowe chcą zarabiać. Oczywiście poprzez sprzedaż swoich produktów użytkownikom wchodzącym na ich stronę. Sprawdzenie jakości może okazać się niemożliwe przy kupowaniu online, dlatego swoich przewag trzeba poszukiwać gdzie indziej. Wyróżnienie na stronie swoich najlepszych produktów z pewnością pomoże przyciągnąć uwagę klientów. Łatwy proces całego zamówienia, z możliwością rejestracji oraz ciągłego kontaktu z klientem poprzez mailing. Zapewnienie dużej liczby możliwości zarówno uiszczenia opłaty, jak również samego sposobu dostawy. Zapewnienie bezpieczeństwa. Wreszcie możliwość prostej reklamacji i odesłania ewentualnie niepasujących ubrań lub innych produktów. Jesteśmy świadomi, na jak wiele rzeczy trzeba zwrócić uwagę przy UX w projektowaniu witryn internetowych oraz w branży e-commerce.

UX Design w sprzedaży nieruchomości

Niektórych produktów nie można kupić przez internet. Coś o tym wiedzą deweloperzy stawiający swoje nowe osiedla na obrzeżach miast. Nikt o zdrowych zmysłach nie siada do laptopa z kubkiem kawy i po kilkunastu minutach dokonuje najważniejszych inwestycji w życiu. Jaki jest cel strony osób zajmujących się nieruchomościami? Przyciągnięcie potencjalnych klientów na samą budowę lub gotowe osiedle. To właśnie tam zostaje podjęta decyzja wiążąca. W jaki sposób można przekonać odwiedzających stronę do zasypiania z kiełkującą się myślą o zmianie miejsca zamieszkania? Duża liczba wizualizacji oraz zdjęć z inwestycji. Wyeksponowane informacje kontaktowe – mail oraz numer telefonu, opcjonalnie media społecznościowe. Wyróżnienie największych zalet osiedla – zarówno pod kątem jakości wykonania, jak i lokalizacji. Przykład – jeżeli celujemy w osoby stawiające pierwsze kroki w samodzielnym życiu i zakładające rodzinę, wtedy warto wyróżnić najbliższe placówki edukacyjne, takie jak przedszkola i szkoły podstawowe.

Opinie klientów

Projektowanie User Experience, a User Interface

Jak już wiecie, projektowanie user experience nie zawsze musi wiązać się z wysokimi umiejętnościami programistycznymi i graficznymi. Dzieje się tak, ponieważ UX designer zazwyczaj współpracuje z UI designerem.

Czym jest projektowanie User Interface?

UI to skrót od user interface. Jeżeli przeniesiemy budowanie strony na budowanie domu, to projektowanie user experience można porównać do pracy architekta, natomiast osoba odpowiedzialna za UI staje się kierownikiem budowy. To właśnie on najwięcej czasu poświęca na wykorzystanie wszystkich najważniejszych elementów interakcji strony z użytkownikiem. Jednocześnie, w jego gestii leżą walory estetyczne strony, takie jak kolorystyka czy odpowiednie rozmieszczenie i stylistyka kafelków.

Jakie cechy powinien mieć UX designer?

Przede wszystkim otwarty umysł oraz łatwość w nawiązywaniu relacji z klientami. Wiedzę techniczną, chociaż może wystarczyć tylko i wyłącznie teoria – o praktykę zadbają inne osoby. Wreszcie umiejętność reagowania na zmiany i niepowodzenia oraz właściwa analiza twardych danych. Według nas UX zakłada wykorzystanie mixu umiejętności miękkich z twardymi, aby strony naszych klientów mogły dawać tylko i wyłącznie pozytywne doświadczenia użytkownikom.